Dlouhozobka svízelová ( Macroglossum stellatarum ) je drobný lišajovitý motýl, kterého od většiny příbuzných odlišíme podle nápadně širokého zadečku s dlouhými, odstávajícími, černobíle skvrnitými šupinami. Používá je podobně jako ptáci ocasní pera nebo letadlo kormidlo. Přední křídlo je šedohnědé s černými příčkami, zadní nápadně oranžové.

     Dlouhozobky létají za plného slunce, ale i k večeru. Jde o velmi dobré letce, kteří za letu sají z květů nektar a na pohled připomínají kolibříka. Za jemného vibrování křídel se tento zajímavý motýl zastaví na místě a natáhne dlouhý ( v klidu stočený ) sosák do nitra květu. Zalétává i k lidským obydlím, kde rád navštěvuje větší různobarevné květy ( petúnie, muškáty, plaménky ). Tento motýl je rozšířen v celé Evropě, hlavně v jižních a jihovýchodních oblastech, ojediněle se zatoulává až na Sibiř. U nás se některý rok objevuje hojněji, jiné léto je mnohem vzácnější. První dlouhozobky z jihu přilétají v květnu až červnu do Česka naklást vajíčka. Zelenavá podélně pruhovaná housenka s nápadným trnem se živí na různých druzích svízelovitých rostlin. Druhá, početnější "domácí" generace se objevuje v srpnu až říjnu. Motýli však nepřežijí zdejší tuhou zimu.

     V Česku se dále vyskytují dlouhozobka zimolezová a chrastavcová. Oba tyto druhy se odlišují částečně průsvitnými křídly, čímž mohou připomínat čmeláky.

Dlouhozobka 1 Dlouhozobka 2

 

P.S. Tenhle mail byl původně pro Radka, ale když už se s tim píšu...

P.P.S.Tenhle strom jsme s Radkem očumovali na Poledníku.

20,Na Poledníku 21,Na Poledníku