Nazdar lidi!

   Tentokrát jsem proběhnul Opárenským údolím po březích Milešovského potoka. Je to zvláštní místo z několika důvodů, z geologického hlediska je to jediné místo v Českém středohoří, kde vystupují na povrch starohorní a prahorní horniny. Jsou zde zastoupeny migmatizovanými rulami, hybridními ortorulami a dalšími z nichž nejvýznamnější je křemenný porfyr, který se tu těžil již v pravěku na výrobu mlýnských kamenů ( žernovů, odtud Žernoseky ). Nejméně před dvěma tisíci lety zde těžili Keltové a od 8. do 15. století Slované. Z klimatického hlediska jsou zde díky tvaru terénu, geologické skladbě a dalším přírodním podmínkám mimořádně příznivé podmínky pro léčení respiračních nemocí. Dalším takovým místem v okolí Ústí je údolí Ryjického potoka, kde z těchto důvodů vznikla v minulém století léčebna plicní tuberkulózy, dnes LDN. Přesto je zde další zvláštnost, a to morový kámen z roku 1680 na památku lidí zemřelých při poslední morové epidemii a zde pochovaných, takže na mor místní klima asi nezabírá. Nejdůležitější na Opárenském údolí je ale rozhodně to, že jsem tu trávil službu v ČSLA. Sice jen dvakrát deset dní, ale i tak to stálo za.... ( zavolejte Mírovi, že nemáte běžky a pak si některé z těch slov doplňte:-) )
   Údolí se táhne od Velemína k Malým Žernosekům v délce přibližně 6 km a prochází jím částečně naučná stezka, která vede z Malých Žernosek na Lovoš.  Šel jsem z M.Ž. po zelené značce a těšil se na morový kámen, protože byly ideální světelné podmínky pro focení podobných objektů ve volné přírodě. Bohužel teplotní podmínky ani zdaleka ideální nebyly a dopadlo to takhle:

morový kámen 1680

 

   Tím klackem ležícím vlevo na soklu jsem se snažil kámen očistit poté, co jsem si olámal nehty, ale všechno marné. Ten dvojitý kříž tam skutečně je a až začnou kvést místní krásné kytičky zajdu sem znovu a pokusím se to blejsknout líp.

   Přibližně uprostřed údolí stojí Císařský mlýn ( o jehož historii nic nevím a nechce se mi hledat, takže nejspíš není ničím důležitý ), který dlouho chátral a několik posledních let slouží jako zázemí přilehlé zahradní restaurace. Restaurace je asi příliš silné slovo, za pěkného počasí si můžete dát pivo, limonádu, pišingr nebo ohřátý párek, v současné době to vypadá na blýskání na lepší časy a snad vznikne skutečná restaurace.

Císařský mlýn

    U mlýna opouští naučná stezka zelenou značku a prochází pod viaduktem lokální železnice ( tzv. kozina ). Násep, který prochází celým údolím je docela zajímavé inženýrské dílo vinoucí se ve značné výšce nad hladinou potoka a cestou. Za železnicí se zprava připojuje modrá značka a dále vede po cestě vzhůru do vsi Opárno, kde je příjemná hospůdka "Oráč". Vpravo přechází potok a stoupá vzhůru na hřeben vedoucí přibližně od severu k jihu a na němž stojí zbytky hradu Opárno. 

Plán Opárna

  Plánek není ideální, ale za sto let se mnoho změnilo, zmizely stavby nesouvisející s hradem a hlavně v těsné blízkosti prochází železnice.

    Hrad na tomto místě stál asi již dávno a vzhledem k pravěké těžbě žernovů je pravděpodobné, že osídlené toto místo bylo již v pravěku. Při břehu Labe stávala oppida keltských Bójů a pokud vím neprobíhal na hradě výzkum zaměřený na nejstarší osídlení. Každopádně první písemná zmínka o vsi Opárno ( ve tvaru Opáren ) je z roku 1270 a v té době byla již zpustlá. Další hodnověrná zmínka je smlouva z roku 1344 díky níž získal Smil ze Vchynic doživotně pozemek rozbořeného mlýna ( že by předchůdce Císařského mlýna? ), s tím, že zde nebude lámat kámen a stavět mlýn, avšak mohl "jiné pokoje k přebývání stavěti". Pravděpodobně tedy v té době byl hrad přestavěn do podoby jejíž zbytky můžeme vidět dodnes. Hrad se totiž již nikdy nedočkal další modernizace, protože již roku 1536 je v "Deskách zemských" připomínán "Voporen zámek pustý se vším k tomu náležícím i vším panstvím též Vchynice". Poslední zmínka o neporušeném hradě je z roku 1502. Hrad vypínající se na úzkém, strmém hřebenu musel v dobách své největší slávy vypadat impozantně o čemž vypovídá dodnes pohled z jihu na zachovalé zbytky vnější hradby.

Opárno hrad - 6

    Zůstaly stát již jen zbytky hradeb vlastního hradu na severní části hřebenu a z věží stávajících na dvou jižních pahorcích oddělených příkopy se nezachovalo nic.

Opárno hrad - 1 Opárno hrad - 3 Opárno hrad - arschloch

    O tomhle jsem se domníval, že se jedná o zbytky sklepení, ale po prozkoumání různých análů jsem došel k tomu, že se jedná o typický arschloch ( ve slovníku to radši nehledejte ).

   Dál už není co prohlížet a při cestě do vsi narazíte na boží muka z nichž se zachovaly jen kamenné podstavce se zajímavými nápisy a v současné době jsou doplňovány krucifixy. Dobře čitelné jsou letopočty a dá se přečíst i místní název ve tvaru "Wopparn"

Opárno boží muka 1850 Opárno boží muka detail Opárno boží muka 1857

 

   Potom projdete vesnicí a můžete pokračovat libovolným směrem podle chuti a vybraného cíle výletu.

Lovoš

   Tahle nádhera se jmenuje Lovoš ( 570 m.n.m. ) a podle některých teorií vystoupil Praotec Čech právě na jeho vrchol. Pokud přišel přes Portu Bohemicu měl by to rozhodně blíž než na Říp. Tady se s Vámi rozloučím, protože jsem si odsud šel splnit svůj dětský sen a dosáhnout tělesné hmotnosti 90 kg. Po zimním výkrmu mi již moc nechybělo a po obídku a zákusku ke kávě se mi to povedlo. Teď jsem pěkně oplácaný chlapec.

Ahoj Jirka